Lenka Michalová: Instagram vyvíjí na lidi obrovský nátlak

39539044_2177138225690832_5072006661505752876_n.jpg

Dobrý den, paní Michalová, děkuji, že jste si udělala čas na rozhovor s námi :) Prozraďte nám prosím – proč zrovna výživové poradenství? Výživových poradců je dnes všude okolo spousta, nemáte už pocit, že se lidé na výživové poradce dívají trošku s despektem? Jak má člověk najít opravdu kvalitního poradce, podle čeho se orientovat?

Dobrý den, já děkuji, že jsem s Vámi mohla tento rozhovor uskutečnit :). Proč zrovna výživové poradenství? To je zajímavá otázka. Jednoduše asi proto, že jsem se vždycky nějakým způsobem zajímala o to, co za potraviny jím nebo jaké potraviny kupuji a jak může strava ovlivňovat zdraví člověka. Sama jsem začala trpět zdravotními potížemi způsobenými stravou a to konkrétně alergií na pšenici a intolerancí laktózy. Tyto a mnoho dalších aspektů mě donutily se nad výživou zamýšlet z širšího pohledu. Ještě dávno předtím, než jsem si udělala kurz výživového poradce jsem radila kamarádkám a známým, jak shodit přebytečných pár kilo nebo upravit jídelníček tak, aby se cítili dobře. A tak nějak přirozeně jsem toužila ty vědomosti nějakým způsobem zkompletovat a také získat nové a proto jsem se rozhodla v této oblasti vzdělávat.

Myslím si že se lidé dívají na výživové poradce s despektem hlavně proto, že vznikají instituce a poradny, kde lidé za nemalou finanční částku obdrží zkopírovaný jídelníček stejný jako nespočet předchozích klientů a doporučení zakoupit si celou výbavu kouzelných hubnoucích prostředků, bez kterých to prostě nejde, že ano :-)

Najít dobrého a kvalitního poradce je jako hledat jehlu v kupce sena. Myslím si, že je v tomto hodně důležitá intuice a nějaký selský rozum. Recenze jsou taky fajn, jenže v dnešní digitální době a hlavně v době sociálních sítí už se na pravost recenzí spoléhat nedá. Sama bych preferovala osobní schůzku, na které bych si s výživovým poradcem sdělila veškerá svá očekávání a požadavky a na základě této schůzky se rozhodovala. V případě online poradenství bych preferovala alespoň telefonický hovor nebo Skype.

Jak jste se vy sama začala zajímat o zdravou výživu? Mnoho žen a dívek má za sebou v dnešní době těžkou cestu plnou stravovacích chyb, poruch příjmů potravy a dalších problémů. Je to i Váš případ?

Já sama jsem se začala o zdravou výživu zajímat někdy na střední škole. Musím se přiznat, že i já jsem kdysi dávno nebyla s jídlem úplně tak dobrý kamarád, jednu dobu byla hranice mezi tím spadnout do určitého typu poruchy příjmu potravy velice tenká, ale naštěstí se mi podařilo to nějakým způsobem zvládnout a pochopit, že jídla není potřeba se vůbec bát, jídlo je jen palivo pro naše tělo a je jenom potřeba s ním umět pracovat a stejně jako ve všem i ve stravě najít balanc.

Dnes se všude skloňuje zdravá výživa, ale zároveň občas odborníci varují i před tzv. ortorexií – posedlostí zdravou výživou, počítáním kalorií atd. Myslíte si, že je to opravdu problém? Co je podle Vás ještě zdravé a co už fanatismus? Mnozí hlavně mladí lidé posedlí tzv. fitness životním stylem dnes bez „krabiček“ a proteinových tyčinek nevyjdou z domu, nenajedí se v restauraci atd. – není to už přehnané :)?

Myslím si, že orthorexie je opravdovým problémem stejně jako jakákoliv jiná forma poruchy příjmu potravy. Jedná se z mého pohledu o závislost a žádná závislost není zdravá, protože člověka nějakým způsobem omezuje. Konkrétně orthorexie je závislostí na zdravém jídle, jak jste sama zmínila. Takový člověk si stanoví, která jídla může jíst a která naopak nesmí a pociťuje velkou vinu nebo výčitky v případě, že tato pravidla poruší. Člověk trpící orthorexií by měl určitě dle mého názoru vyhledat pomoc odborníka, stejně jako u jiných poruch příjmu potravy.

Je správné zabývat se tím, jakou stravu do sebe dostáváme, ale nic nesmí přesáhnout nějakým způsobem zdravou míru. Pořád je potřeba si zachovat radost z jídla, cítit přirozeně pocit hladu nebo nasycení a nebrat jídlo vážněji, než je nutné. Problém je, že stejně jako v jakékoliv jiné oblasti lidského života i v oblasti stravy podléhají především mladí lidé tlaku sociálních sítí. Konkrétně Instagram je dle mého názoru zdroj zla co se týče tlaku na mladé lidi - nastavuje až přehnaný a zvrácený kult fitness těla dnešní doby a pohledu na to, jak máme vypadat.

Váš typický klient dříve a dnes – v čem jsou si podobní, v čem se liší? Jaký je asi nejčastější prohřešek, se kterým se setkáváte: lidé se přejídají nebo naopak hladoví, jedí moc sladkostí, fast foodů, nehýbou se,.. ??? Máte mezi zákazníky více mužů nebo žen?

Myslím si, že se klienti zpravidla napříč dobou nemění. Mění se pouze to, že každá doba sebou nese nějaký výživový fenomén, který se napříč společností šíří a lidé jej buď následují nebo nenávidí. Jednou jsou to tuky, které můžou za obezitu, podruhé jsou to zase sacharidy, jednou bychom neměli jíst máslo, poté bychom měli navždy z jídelníčku vyškrtnout žloutky, protože cholesterol a tak dále :) A co teprve to zlé pečivo!! To je moderní především v poslední době, kdy se hodně do popředí dostává lowcarb strava - tedy nízkosacharidové stravování aneb tuky u moci:).



„Zdravá výživa“ je dnes takový fenomén, že za zdravé může výrobce označit téměř cokoliv – často i produkty plné chemie, náhražek, umělých sladidel,.. Podle čeho se rozhodujete, co zákazníkům k jídlu doporučit a co ne?

Často právě produkty a výrobky, které jsou označeny symboly jako je fitness, linie, bio, zdravé apod. vyškrtávám jako první jak ze svého jídelníčku, tak z jídelníčku klientů. Pod nálepku fitness se totiž úplně klidně schovají plátky sušenek slepené glukózovým sirupem a napěchované ztuženými tuky :(. Já osobně kladu důraz u sebe i u svých klientů na konzumaci základních kvalitních potravin - to znamená potravin, jejichž etiketa neobsahuje desetiřádkové popisky složek, které obsahují. Sleduji také různé studie nebo testy, kterými potraviny procházejí a rozhoduji se i na základě těchto výsledků.

Souhlasíte s tvrzením, že ve zdravém jídelníčku mají tuky své místo nebo je doporučujete radiálně omezovat? Smí si vaši klienti občas smlsnout i na oříškovém másle? A jak by si je měl dávkovat člověk, který by rád něco shodil?

Určitě s tímto souhlasím. Dle mého názoru mají ve zdravém jídelníčku místo všechny 3 makroživiny - takže bílkoviny, zdravé tuky i komplexní sacharidy. Oříšková másla klientům do jídelníčku zařazují určitě. Pokud jsou oříšková másla vyrobená z kvalitních oříšků a nejedná se o průmyslově zpracované oříškové pomazánky s přídavkem velkého množství cukru a dalších nesmyslů, jedná se o velmi dobrý zdroj kvalitních tuků. Oříšky jsou velice kaloricky bohatou potravinou, a proto je-li člověk v redukčním režimu, musí dodržovat takové množství oříškové másla, které sedí do jeho celkového denního příjmu. U někoho je to lžička denně, u někoho dvě lžíce. Je to velice individuální:).

Co si myslíte o stravovacích směrech jako je veganství, raw nebo paleo? Máte i tyto klienty a umíte jim tvořit jídelníčky? Existují zákazníci, které z nějakého důvodu odmítáte – např. těžce nemocní, neukáznění atd. :)?

Co se týče stravovacích směrů jako je veganství, raw a paleo, myslím si, že pokud danému člověku takové stravování vyhovuje, cíti se na něm dobře a pravidelně si hlídá příjem všech důležitých vitaminů, minerálů a esencialních aminokyselin, tak proč ne. Každý člověk je originální a jedinečný, proto také každému člověku vyhovuje jiná forma stravování. Někdo lépe prosperuje na vyšším příjmu tuků, jiný zase na vyšším příjmu sacharidů. Je potřeba, aby si každý vyzkoušel sám na sobě, co mu sedí. Nicméně, jak jsem již zmínila výše, za mě není vyřazování jakékoliv celé složky potravy z jídelníčku nezbytně nutné.
Jak jste vlastně Vy sama objevila oříšková másla a naši firmu? Které oříškové máslo máte nejraději a jak ho nejčastěji používáte?

Másla jsem objevila náhodou, když jsem si zakoupila skleničku oříškového másla Kešu a káva ze zvědavosti, jak bude chutnat, neboť jsem také vedle závislosti na máslíčkách milovníkem kávy:). Oříškové máslo byla prostě láska na první lžičku, stejně jako každá další sklenička kterou jsem si zakoupila. Poslední dobou hodně ujíždím na másle Někdo to rád slané. Máslíčka nejčastěji používám na ranní kaše a nebo do pečených koláčů či sušenek.

Starat se o spoustu zákazníků a radit ostatním – to je vlastně nikdy nekončící kolotoč povinností. Najdete si sama čas na přípravu zdravého a kvalitního jídla? Co obecně ráda vaříte a jíte - a jak se na zdravou výživu tváří Vaše rodina :)?

Myslím si, že kuchyně je takové moje relaxační místo a trávím v ní hodně času jak přípravou jídla pro svoji rodinu, tak vymýšlením nových receptů. Vaření, pečení a jakákoliv tvorba týkající se jídla mě uklidňuje a zároveň přináší uspokojení, když vidím, že mé rodině chutná :). Čas na přípravu zdravého a kvalitního jídla si najdu téměř vždy, protože je pro mě důležité, aby jídlo, které připravím, nějakým způsobem bylo pro tělo dobře stravitelné a zároveň bylo lahodné pro oko i chuťově buňky:)

S výjimkou mého tatínka  - ten nemá rád nic, co se tváří, že by to mělo být moc zdravé, je to takový ten klasický milovník bůčku, paštik, klobásek a hranolek:) - musím říct, že moje rodina má moji kuchyni ráda a nesetkala jsem se zatím s žádnou vyloženě negativní recenzí, teda pokud vyloženě nemám špatný den a moje experimenty nedopadnou dle mých představ, což se samozřejmě tu a tam stane.

Je ještě něco, co byste chtěla doplnit nebo vzkázat našim čtenářům a zákazníkům?

Určitě bych všem ráda vzkázala, aby nevěnovali jídlu větší pozornost, než je nezbytně nutné. Jídlo by nás mělo bavit, mělo by být součástí našeho života, součástí příjemných chvilek a měli bychom si na něm pochutnat a zároveň ho brát jako palivo pro naše tělo, aby dobře fungovala a prospívalo. A nezapomínejme, že jíme proto, abychom žili a nežijeme proto, abychom jedli :)

Děkuji za rozhovor a přeji hodně sil a úspěchů :-)

Líbil se Vám rozhovor? Rádi si popovídáme i s Vámi! Napište nám na nutspread@nutspread.cz a určitě se domluvíme.

Zajímá vás, co je u nás nového?

Sledujte nás