"Nevyžrali jste se za měsíc - nechtějte zhubnout za týden!"

image3.jpeg

Drsné? Možná, zato stoprocentně pravdivé - fitnesska a trenérkaTereza Nosková totiž ví o hubnutí naprosto vše :) Proč není pro každého možné mít pekáč buchet na břiše, kolik kalorií jí mimo závodní sezónu a které z ořechových másel Nutspread má nejraději? Čtěte v novém rozhovoru!

Dobrý den, Terko, děkuji, že jste si udělala čas na rozhovor s námi – před plavkou sezonou se to akorát hodí :D

Pracujete jako trenérka a Vašima rukama projde spousta lidí, v podstatě celý den se zabýváte jídlem, postavou, váhou, cvičením. Napadá mě, jak moc trpíte profesní deformací – koukáte na koupališti a pláži po lidech a přemýšlíte stylem „tady by to chtělo ubrat, tady přidat, tady vyrýsovat“ :D?

Dobrý den, děkuju za zajímavé dotazy. Profesní deformace určitě je, ale nejen z hlediska hubnutí, ale i když vidím například zkřivená záda, skoliózu, celkově špatné držení těla. Co se týče hubnutí, tak na koupalištích mě nejvíce zaráží nadváha u dětí, které za to v podstatě nemohu. Díky nezodpovědnosti svých rodičů se pravděpodobně budou s nadváhou nebo obezitou potýkat celý život. Nekoukám na lidské tělo ani ne tak z hlediska přebytečných kil, ale spíše z hlediska negativního dopadu na zdraví.

Co tak často pozoruji, většina lidí se sebou začne něco dělat až v momentě, kdy před létem potřebují rychle „pekáč buchet na břiše“ nebo třeba „zhubnout do svatebních šatů“. Tak tedy Terko – jak rychle na pekáč buchet na břiše :D?

Odpověděla bych jednou větou. „Nevyžrali jste se za týden, tak po tělu nechtějte zázraky na počkání.“ Je to celé dlouhý proces, který když bude dobře uchopen, přinese výsledky :) Neupínala bych se na “pekáč buchet“, protože ten je hodně daný geneticky a né každý ho prostě může mít. Nehledě na to, že pokud se budeme bavit o ženském těle, není to úplně přirozené a často to jde ruku v ruce se zdravotními komplikacemi. Ale jsou samozřejmě výjimky, kdy i na nízkém procentu tuku ženské tělo funguje tak, jak má. Shrnula bych to slovy: dejte tomu čas a výsledky se dostaví.

Při pohledu na Vaše fotky asi nejenom mě napadne, že Vy sama máte postavu naprosto dokonalou. Proto se musím zeptat - měla jste vůbec někdy problém s váhou nebo jste takový ten zázrak přírody s rychlým spalováním? Kolik byste řekla, že z Vaší formy je genetika a kolik tvrdá dřina?

Děkuju za kompliment :) Asi je to souhra obojího. Geneticky jsem spíš ektomorf - lépe se mi hubne, špatně se mi nabírají svaly. Mám dlouhé, štíhlé končetiny. Nicméně nutno říci, že já sportuji opravdu od té doby, co jsem se naučila chodit. Byly to i hodiny denně :-) Ale bavíme se pořád o tom, že jako dítě jsem neměla ponětí o nějakém hubnutí, nebo že bych se honila za postavou. Sport je pro mě naprosto přirozenou věcí. Pokud se budeme bavit o postavě z hlediska nabírání svalů, tak to je opravdu tvrdě vydřené. A jak jsem již říkala, svaly se mi špatně nabírají.  Stačí delší nemoc a svaly odchází na dovolenou :D 

Na svém instagramovém profilu máte napsáno trenér – fitness – food lover – tedy milovnice jídla. To se mi moc líbí. Byla jste „food lover“ vždycky nebo máte za sebou – stejně jako spousta mladých dívek - různé excesy s hladověním a dietami?

Řekla bych že jsem milovník jídla jsem asi od malička. Jen s věkem a se zabřednutím do zdravějšího životního stylu jdu především za kvalitou. Tím je myšleno, že málokdy půjdu do Mekáče, raději si zajdu na pořádný burger, s domácí houskou, vypečenou slaninou a domácími hranolky. Řekla bych, že gastronomie je takové moje hobby. Celkem dost cestujeme, rádi zkoušíme nové restaurace, cukrárny a v cizí zemi vyhledáváme místní speciality. V podstatě když někam jedem, tak jako jedno z prvních řešíme – kam půjdeme na jídlo :D Jinak jsem především hodně na sladké, to je taková moje neřest v podstatě několikrát do týdne.

A pokud pomineme závodní dietu, tak hladovění nebo diety mimo závodní přípravu nepraktikuji – poslední závody jsem měla tuším v roce 2021. Jídlo je pro mě palivo a je potřeba s mým výdejem tělo dostatečně vyživit :-)

A co Vaši klienti – jsou dnes už osvícenější a vědí, že k hezké postavě se musí projíst, nikoliv prohladovět? Nebo převládá mezi lidmi stále názor – „chceš zhubnout-nežer“? Jaké hlavní chyby podle Vás nejčastěji lidé dělají?

Ty, které mám na osobní tréninky, tak ti vědí, že to není o hladovění. Pak pracuji s klienty online a tam se tyto věty stále opakují a opravdu je to stále spíš o tom lidi přesvědčovat, že méně, neznamená lépe. Nejčastější chybou je opravdu extrémně nízký příjem. Stále zaznívají věty typu – nesmím pečivo, ovoce odpoledne, jíst do 17h. Nebo že se přibírá po sacharidech, někdo se zase bojí zdravých tuků.. je to různé. Ale většina dietářů jí pod bazální metabolismus, což je opět hazard se zdravím.

Jestli je jedna věc, které si poslední dobou všímám, dává se dnes větší důraz na bílkoviny neboli proteiny. Najednou náš trh zaplavují proteinové sušenky, tyčinky a sladkosti, na tvarohu je nápis „protein“, jakoby tam snad nebyl odjakživa. Spousta lidí se pak živí samou chemií a průmyslově zpracovaným jídlem a kvalita jde úplně stranou. Doporučujete svým zákazníkům i takové věci nebo se je snažíte naučit poskládat si jídelníček hlavně z přirozených potravin?

Kdo se mnou někdy spolupracoval, tak ví, že nejsem zastáncem zpracovaných potravin. A když doporučím občas nějakou proteinovou tyčku nebo něco podobného, tak vždy zdůrazním – pokud máte možnost plnohodnotného, nezpracovaného jídla, tyčinku nechte v kabelce. Tyčinka je za mě super jako poslední záchrana v batohu, když vás nečekaně přepadne hlad a vy nemáte možnost si zajít někam pro jídlo, nebo si v klidu udělat svačinu. Případně je to fajn pomocník na výletě. Ale pokud máte čas, dejte si na svačinu raději poctivý kváskový chléb s čerstvým sýrem, zeleninu, ovoce,... a věřte, že nejen vaše trávení to ocení. Další věc kterou zdůrazňuji, když už po nějaké takové potravině sáhnete, koukněte i na druhou stranu obalu a přečtěte si, co daný výrobek obsahuje. Dost často se výrobky tváří zdravě, ale většinou je to přesný opak.

Velké téma je vedle bílkovin samozřejmě tuk – v osmdesátých letech absolutně zatracovaný, dnes díky ketodietám naopak vychvalovaný. Jak se díváte na tohle Vy, máte zkušenosti třeba s ketodietou nebo lowcarb nebo se spíše řídíte heslem všeho s mírou? Vědí dnes už lidé, že tuk není nepřítel a viník nadváhy?

Myslím, že je to dost individuální. Teď bych řekla, že větším strašákem jsou sacharidy. Nejsem zastánce toho, že by se mělo z jídelního režimu něco vyřazovat, pokud vám to nezpůsobuje zdravotní problémy. Lowcarb jako takový není asi špatný, ale není pro každého. Je ale nutné říci, že se stále bavíme např. o příjmu o 100 – 120 g sacharidů doplněných větším množstvím tuků a bílkovině

Vy sama máte za sebou i různé fitness soutěže, což je podle mě nekonečná dřina a ani ne moc zdravá, včetně právě omezování tuků. Nebo se pletu? Jak Vás napadlo vrhnout se i do závodů a co všechno taková příprava obnáší?

Je to opravdu dřina a zdravý sport to určitě není. To prostě musíte milovat. Nikdy to nebude zdravý sport, ale určitě se dá dělat zdravěji. Jen musíte vědět jak a rozhodně pro něj musíte mít genetiku. Já jsem v přípravě na závody jedla dost až do poslední chvíle. Musíte si dát ale čas na to, abyste tělo rozjedli na co nejvyšší kalorie – pak máte kam ubírat. Proto jsem se i v přípravě na závody držela stále na dost vysokých hodnotách – orientačně nejníž jsem byla tak na 1800 kcal, ale i přesto jsem měla hlad :-) Protože tělo už je pak ke konci vyšťavené, nemá odkud brát a hlavně jsem před dietou jedla okolo 2500 – 3000 kcal. Takže je jasné, že hlad máte, když je tělo zvyklé na takový příjem. Nicméně mimo závodní přípravu jsem nikdy jídlo nepočítala. Tzn. když jsem se chtěla zúčastnit závodů, tak např. od ledna jsem si počítala jídlo a snažila se jíst co nejvíc. Dietu jsem začala 8 – 10 týdnů před závody a začala z těchto kalorii ubírat :-) po závodech zůstala vždy váha v šuplíku.

Vím o Vás, že milujete ořechová másla – vlastně díky Vašemu stories jsem Vás objevila a moc mě těší, že Vám chutná právě značka Nutspread! Jsme tady už 10 let, proto se musím zeptat, jak a kde jste na naše másla narazila Vy, vzpomenete si ještě?

Musela jsem dlouho přemýšlet a vlastně asi úplně náhodou. Pravděpodobně to na mě vyskočilo někde na IG. Primárně jsem vždy brala různá másla z Fitness007. Když jsem zjistila, že másla Nutspread jsou už i nyní na tomto eshopu, byla to jasná volba. Kvalita se nezapře. A věřte, že já jsem zkusila většinu značek na trhu :D

Jste spíše typ „máslo na lžičku“ nebo jej používáte i do vaření, dezertů a omáček? :D Jaké tipy na uplatnění ořechových másel dáváte svým klientům?

Nejvíce asi do kaší, do tvarohů, ale i do pečení, kaše ale určitě vyhrávají. Za mě je to super zdroj tuků, minerálů a ještě skvěle chutnají. Pozdvihnou jídlo na vyšší level. Na lžičku….no..spíš na lžíci.. :D

V našem sortimentu máme každou chvíli nějakou novinku – moc by mě zajímalo, jak Vám chutná naše aktuální pecka Vanilkové Trio? Které z našich másel máte jinak nejraději?

Vanilkové trio je moje nejoblíbenější, takže to bych rozhodně dala na přední příčku. Potom také Někdo to rád slané. Ale mám alergii na arašídy, takže s těmi to nesmím přehánět. Jinak u mě vedou pistáciová másla a ještě ta, kde je kokos. Takový mák s kokosem je taky pecka. Vy máte másla všechna skvělá, mohla bych tu vypsat jedno po druhém :)

Zkuste poradit ve stručnosti laikům, jak vybrat kvalitní ořechové máslo! Přece jenom dnes je trh zaplavený různými ořechovými „pomazánkami“, které jsou plné zbytečných přísad, chemikálií a sladidel – a jak jsem zjistila, některé dokonce ani neobsahují vůbec žádné ořechy :D Není už pak lepší si dát normální sladkost, domácí koláč nebo zmrzlinu než náhražku plnou sladidel?

Je to jako u všeho – koukněte na zadní stranu obalu. Pokud je to čisté mandlové máslo, tak by mělo obsahovat mandle. Pokud jsou tam další věci navíc, které tam nemají co dělat, tak bych máslo vrátila zpět do regálu. Já celkově nemám moc ráda ochucená másla (s proteinem atp). Mám ráda čistou chuť ořechů, nemám ráda ani moc ta čokoládová atp.. Vím pouze o jednom jediném od konkurenční značky :D Nicméně v tomto případě už jde ta kvalita trošku stranou. A myslím si, že lidi si to kupují s domněnkou, že je to vlastně fitness a že toho mohou sníst neomezeně – opak je však pravdou :-)

A co Vy – jste vy výživě striktní celý rok nebo spíše jíte na co máte chuť? Jaké „obyčejné“ jídlo je Vaše oblíbené – dáte si ještě dnes ráda třeba svíčkovou s knedlíky a šlehačkový dort nebo už na něco takového vlastně ani nemáte chuť?

Nejsem striktní :) Ale je pravda, že jím jinak než dříve. Mám i určité intolerance, takže si musím dávat pozor na to, co jím. Ale je mi vlastně nejlépe po zdravém jídle :-) Miluju snídaně, jak sladké tak slané. Když venku, tak jsou to vždy vejce benedikt, nebo avo toast s pošírovaným vejcem.

Nejsem moc na českou klasiku - miluju spíše pizzu, burgery, mexiko a hodně Asii a Poke. Neříkám, že si knedlíky u babiček nedám, ale do českých restaurací v podstatě nechodím.

A jak už jsem říkala, jsem milovník sladkého, ale opět - ne těch českých dobrot. Nesnáším šlehačku, větrníky, trubičky...pak typicky české bábovky, beránky a tyhle suché dezerty. Ale vemte mě do Cheesecake Factory (americký řetězec, kdy jeden kus má 1500-2000kcal) a budu v ráji :D brownies a cokoliv se slaným karamelem. A nesmí chybět kvalitní zmrzlina – typu Angelato, atp.

Je ještě něco, co byste chtěla vzkázat našim čtenářům a zákazníkům nebo Vašim fanouškům a klientům???

Asi ať na jídlo nekoukají jen jako lidskou potřebu, ale koukají i na kvalitu. Protože co je víc, než naše zdraví? Nehledě na to, že pokud budete jíst dostatečně a alespoň z 80% kvalitně, budete plni energie a odrazí se to ve všech směrech vašeho života.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně sil a úspěchů :-)!!! Terezu Noskovou můžete sledovat na Instagramu ZDE.

Líbil se Vám rozhovor? Rádi si popovídáme i s Vámi! Napište nám na nutspread@centrum.cz a určitě se domluvíme :)

 

Zajímá vás, co je u nás nového?

Sledujte nás